W Ratuszu rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Rady Miasta Lublin nowej kadencji. Radni złożyli już ślubowanie i odebrali ślubowanie od prezydenta Krzysztofa Żuka. Teraz wybiorą swojego przewodniczącego i wiceprzewodniczących.
Aktualizacja: 16:32
Trzy stanowiska, czworo kandydatów. Rada Miasta Lublin wybiera swoich wiceprzewodniczących
Trzech kandydatów na wiceprzewodniczących Rady Miasta zgłosił dzisiaj większościowy, 19-osobowy klub radnych Krzysztofa Żuka. Na stanowiska zaproponował po jednej osobie z głównych frakcji tworzących prezydencki klub: Martę Wcisło z Platformy Obywatelskie, Marcina Nowaka ze Wspólnego Lublina oraz Stanisława Kierońskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 12-osobowy opozycyjny klub Prawa i Sprawiedliwości wystawił tylko jednego kandydata, Tomasza Pituchę.
– Politycznych obyczajów trzeba strzec – apelował szef klubu PiS, Piotr Gawryszczak i przypominał, że w poprzednich kadencjach opozycja mogła obsadzić jedno stanowisko wiceprzewodniczącego. Tym razem zanosi się jednak na przerwanie tej tradycji.
--
W nowej radzie zdecydowaną większość głosów mają przedstawiciele prezydenckiej koalicji, którzy dostali się do rady z list komitetu wyborczego Krzysztofa Żuka. Prezydent będzie mieć 19 radnych, opozycyjny klub Prawa i Sprawiedliwości tylko 12.
Pierwsze posiedzenie otworzył sekretarz miasta, Andrzej Wojewódzki, który przekazał prowadzenie obrad najstarszej wiekiem radnej, Elżbiecie Dados (klub prezydencki). Będzie ona przewodzić posiedzeniu aż do chwili, gdy rada wybierze swojego przewodniczącego.
To stanowisko ma objąć Jarosław Pakuła, zaś wiceprzewodniczącymi mają zostać Stanisław Kieroński, Marcin Nowak oraz Marta Wcisło. Stanowiska wiceprzewodniczącego nie dostanie za to PiS.
Nowo wybrani radni odebrali dzisiaj zaświadczenia o wyborze, ale nie wszyscy. – Magdalena Kamińska nie otrzyma zaświadczenia, gdyż objęła mandat po Krzysztofie Żuku – wyjaśnił przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej, Piotr Telusiewicz. – Pani Kamińska dzisiaj, postanowieniem nr 1, została usankcjonowana w swojej funkcji.
Radni złożyli wymagane prawem ślubowanie, które mogli zakończyć słowami „tak mi dopomóż Bóg”. Ośmioro radnych nie dodało tych słów. To Magdalena Kamińska, Stanisław Kieroński, Monika Kwiatkowska, Bartosz Margul, Jarosław Pakuła, Dariusz Sadowski i Maja Zaborowska.
Ślubowanie złożył też Krzysztof Żuk, co oznacza, że od dzisiaj sprawuje urząd prezydenta miasta.
– Jestem dumny, że mogę stać na czele takiego miasta, zarządzać nim w imieniu tak wyjątkowych mieszkańców – stwierdził prezydent Żuk po złożeniu przysięgi. – Czuję się zobowiązany do ciężkiej pracy.
Kandydatów do fotela przewodniczącego rady było dwóch. Klub prezydenta Krzysztofa Żuka zgłosił kandydaturę Jarosława Pakuły, zaś klub Prawa i Sprawiedliwości zaproponował Piotra Gawryszczaka.
Zgodnie z przewidywaniami to Jarosław Pakuła został wybrany przewodniczącym Rady Miasta Lublin. Głosowanie nie przyniosło niespodzianki. Pakułę, zgłoszonego przez klub prezydencki poparło 19 radnych, na jego kontrkandydata zgłoszonego przez klub PiS, Piotra Gawryszczaka, oddano 12 głosów.
– Będę współpracował ze wszystkimi osobami, które zostały obdarzone społecznym zaufaniem – zadeklarował nowy przewodniczący. Jeszcze dzisiaj rada ma wybrać swoich wiceprzewodniczących. Nieoficjalnie wiadomo, że mają nimi zostać radni klubu prezydenckiego: Stanisław Kieroński, Marcin Nowak i Marta Wcisło, a opozycyjny klub PiS nie dostanie ani jednego wiceprzewodniczącego.